Дата: 16 Апр 2020
През пролетта на 1876 г. много български селища са обхванати от бунтовен ентусиазъм и приготовления за въстание. Най-добра подготовка се осъществява в Четвърти революционен окръг, където главен център става Панагюрище. Революционната агитация на апостолите увлича населението, вдъхвайки му вяра, че отвоюването на свободата е в собствените му ръце. От 14 до 16 април (стар стил) 1876 г. в местността Оборище край Панагюрище се провежда събрание с представители на около 50 селища в окръга, на което се прави равносметка на цялостната подготовка и се обсъждат основни въпроси за предстоящото въстание. Историческото събрание, проведено между буковите дървета, е важен момент от подготовката за въстанието, избухнало преждевременно няколко дни по-късно. За представителите в това "Първо българско Велико народно събрание" Захари Стоянов пише:
"Тия депутати, избрани и назначени по кьошетата и плевниците, аз ги обожавам сто пъти повече, отколкото днешните белоръкавични депутати, които, докато се изберат, продават ги, и майка и баща, и чест и съвест; които не народът избира, както тия обичат да казват, но техните пиени агитатори, безсъвестните лъжи и подкупвания. Моите оборищки депутати са ангели, най-честните, идеални личности измежду народа, единствените възнаграждения - искам да кажа, прогонни и дневни пари - на които бяха: грозната бесилка и заптийският камчик. Подобни депутати българският народ няма да види вече, докато свят пребъде."
Събранието в Оборище е отбелязано на картата "Априлското въстание, 1876 г.". Цялата карта ще откриете в Атлас по история и цивилизации за 7. клас и в Атлас по история и цивилизации за 10. клас.
Остави мнение/коментар