Дата: 31 Авг 2020
В края на VIII и началото на IX век голяма част от Западна Европа е обединена в една империя под властта на династията Каролинги. Завоевателните походи на Карл Велики довеждат до мащабни териториални разширения, а водената от него вътрешна политика - до възход на държавата, възраждане на изкуствата и културата. Единството на държавата обаче е временно. Само три години след смъртта на наследника му - Лудвиг Благочестиви, в резултат на междуособици, империята е разделена между внуците на Карл Велики - Лотар, Шарл Плешиви и Лудвиг Немски. Това става с т.нар. Вердюнски договор, сключен през август 843 г. в град Вердюн, който прилага франкската традиция за разпределяне на наследство между всички синове. Лотар, като първороден син запазва императорската титла и земите между реките Рейн и Рона, Шарл Плешиви взема западната част от империята, а Лудвиг Немски - земите източно от река Рейн.
Границите на разделяне на Каролингската империя според Вердюнския договор от 843 г. са показани на картата "Разпадане на Каролингската империя, 843 г." Нея, заедно с картата "Каролингска империя при Карл Велики" ще откриете в
Атлас по история и цивилизации за 6. клас, обогатен с много средновековни миниатюри, илюстриращи картографирания исторически период.
Стенна карта
"Каролингската империя при Карл Велики. Разпадане на каролингската империя."
Остави мнение/коментар