Дата: 02 Ное 2020
След Деня на народните будители да си припомним за една от най-забележителните книги от времето на Българското възраждане - "Рибния буквар". Книгата на видния български просветен деец д-р Петър Берон е издадена през 1824 г. в Брашов със заглавие "Буквар с различни поучения". В нея той излага възгледите си за преустройство на българската просвета, свързано с модерна за времето си методика на обучение. "Рибният буквар", който е и първият новобългарски учебник, съдържа раздели с граматика, аритметика, нравствени поучения, полезни съвети, молитви, енциклопедични знания и др. Интересът към учебника е голям, разпространява се бързо сред българите и спомага много за просветата и духовния живот на народа ни през Възраждането. Остава в историята с името "Рибен буквар", станало популярно сред читателите му заради илюстрациите на кит и делфин от последните страници.
Мястото и годината на издаване на "Рибния буквар", както и на още важни за българската просвета и култура книги от разглеждания период са показани на картата "Българска възрожденска култура в Европа". Цялата карта ще откриете в Атлас по история и цивилизация за 11. клас и кандидат-студенти /по старата учебна програма/
Ще го откриете и в картата "Българска просвета, XIX век", която е част от Атлас по история и цивилизации за 7. клас, Атлас по история и цивилизации за 10. клас /по новата учебна програма/ и Атлас история на България.
Остави мнение/коментар