Дата: 05 Юли 2020
5 юли e национален празник на южноамериканската държава Венесуела. В страната отбелязват Ден на независимостта.
Преди испанската колонизация територията на днешната държава е населявана от различни местни народи, сред които тимото-куика, ауаке, мариче. Предполагаемо общият им брой е достигал около 1 млн. души, но след идването на колонизаторите рязко намалява, най-вече заради донесените от Европа болести. През 1499 г. мореплавателят Алонсо де Охеда открива залива Маракайбо и назовава района „Венесуела“ (Малката Венеция), заради домовете на местните жители, изградени по крайбрежието върху дървени конструкции, стърчащи над водата, което напомня за Венеция. Испанците започват колонизацията на Венесуела през 1522 г., като първите колониални селища са по северното крайбрежие, а към средата на XVIII век вече навлизат и навътре по река Ориноко. След няколко неуспешни въстания, на 5 юли 1811 г. Венесуела обявява независимост, което дава началото на Венесуелската война за независимост. Независимостта е постигната 10 години по-късно, когато Венесуела става част от Велика Колумбия. Като напълно суверенна държава се отделя през 1830 г.
Боливарска република Венесуела е разположена северната част на Южна Америка на площ от 912 050 кв.км. Климатът е субекваториален, а около 50% от територията на страната е заета от гори. Релефът е разнообразен - части от Андите и низините около Маракайбо на северозапад, обширни равнини в центъра и Гвианските планини на югоизток. Във Венесуела се намира най-високият в света водопад - Анхел (1054 м). Населението на страната е близо 30 млн. жители, предимно съсредоточено в северните и западните части на страната. Официален език е испанският, а преобладаваща религия е католицизмът. Най-голям град е столицата Каракас, разположена на крайбрежието на Карибско море. Откритите в началото на XX век нефтени запаси около езерото Маракайбо променят икономиката на страната, която до този момент е разчитала главно на земеделие. Днес петролният сектор носи повече от половината държавни приходи. Лошо управление, недобре развита инфраструктура и ширеща се корупция пречат на развитието на страната. Венесуела са бори с редица проблеми в различни направления, сред които хаотична икономика, хиперинфлация, нарушения на правата на човека, престъпност, безработица.
Венесуела е показана в природогеографска и политическа карта на Южна Америка. Картите, заедно с информация за държавите по континенти ще откриете в Атлас на света.
Карти на Южна Америка ще отриете и в Атлас по география и икономика за 5., 6. и 7. клас.
Остави мнение/коментар