Дата: 24 Юли 2020
През месец юли 1305 г. край Апрос се води битка, която има дълготрайни последствия за политическата и военната ситуация в региона. В нея се срещат войска на Византийската империя, командвана от Михаил IX Палеолог, и сили на Каталанската компания. Две години по-рано император Андроник II Палеолог, управляващ като съимператор със сина си Михаил IX Палеолог, наема каталанската войска за помощ срещу мюсюлманските нашественици. Въпреки проведената успешна кампания в Мала Азия на наемниците, предвождани от рицаря тамплиер Роже дьо Фльор, възникват противоречия и напрежение между тях и императора, включително и по финансови причини. В ситуация на влошени отношения и недоверие между съюзниците, през април 1305 г. Роже дьо Фльор е убит, заедно с антуража му, от Михаил IX Палеолог. Смъртта на водача им предизвиква наемниците да търсят отмъщение и да застанат срещу доскорошните си съюзници. Така се стига до битката при Апрос, в която въпреки численото си превъзходство, византийците не успяват да се справят с опитните каталански наемници и понасят тежко поражение. След битката, Каталанската компания започва опустошителен поход в Тракия, грабейки и унищожавайки по пътя си. Всичко това допринася и за дестабилизирането на империята. По-късно наемниците се отправят на юг през Тесалия, завладяват Атинското херцогство и на негово място създават своя държава.
Битката при Апрос е отбелязана в картата „България през първите десетилетия на XIV век“. Цялата карта ще откриете в Атлас история на България.
Пътят на наемниците към Тесалия и завладяването на Атинското херцогство са отразени в картата „Политически размествания, 1276-1331 г.“, която е част от Исторически атлас на Югоизточна Европа.
Остави мнение/коментар