Дата: 13 Авг 2020
13 август е Ден на независимостта в Централноафриканската република (ЦАР). Една от най-бедните държави в света получава независимост от Франция на днешната дата през 1960 г.
Преди колонизацията, територията на днешната държава е населявана от различни етнически групи, сред които племената гбая, банда и сара. Регионът е част от различни кралства, а през него минават и търговски и миграционни пътища. През XVI и XVII век мюсюлмански търговци на роби, извършват чести нападения и взимат пленници от региона, които изпращат от Западна Африка към различни части на света. Европейците се появяват в тази по-вътрешна част на Африка в края на XIX век. Французите присъединяват територията към Френска Екваториална Африка и я именуват Убанги-Шари по имената на двете реки, течащи в региона. Въстанията на населението срещу колонизаторите са потушавани с жестокост. След Втората световна война, стремежът към суверенитет нараства. На 1 декември 1958 г. Убанги-Шари е провъзгласена за автономна република в рамките на Френската общност, а през 1960 г. получава пълната си независимост. Следват години на политическа нестабилност, граждански войни, преврати и диктатури. За национален празник на ЦАР е обявен 1 декември, заради първата важна стъпка през 1958 г. в пътя към независимостта.
Централноафриканската република е държава в Централна Африка, разположена на площ от 622 984 кв.км, без излаз на море. В релефа преобладават плата и хълмове, а климатът ѝ е субекваториален. Голяма част от територията на страната е заета от саванна растителност. Населението ѝ е 5,6 млн. души и се състои от много етнически групи. Официални езици са френски и санго, а преобладаваща религия - християнството. Най-голям град е столицата Банги. ЦАР разполага със значителни природни ресурси, сред които диаманти, уран, злато, нефт, дървен материал, но въпреки това се нарежда сред най-бедните страни в света с най-нисък БВП на глава от населението. Продължаващата политическа нестабилност с честите въоръжени конфликти, корупцията и социалните проблеми възпрепятстват развитието на страната и до днес. В ЦАР има висока смъртност, заради болести, лоша здравна система, недохранване и убийства. Обстановката в страната оказва влияние и на слабата образователна система и ниско ниво на грамотност, високата безработица, общата несигурност и засилените миграционни потоци.
Централноафриканската република е показана в картата „Деколонизация в Африка и Югозападна Азия“. В нея са отразени колониалните владения след Втората световна война, държавните граници към 1989 г. и годините на обявяване на независимост на държавите. Цялата карта ще откриете в Атлас история и цивилизации за 8.-9. клас.
ЦАР е показана и в стенната Природогеографска карта на света, която можете да откриете в три различни размера:
Остави мнение/коментар