Количка

0 артикула
Вижте всички статии

Иван Селимински

%%HTML_BLOGARTICLETITLE%%

 

???? На 21 август 1866 г. завършват дните на един голям български възрожденец, лекар и обществен деец - Д-р Иван Селимински.
Роден е през 1799 г. в Сливен и получава началното си образование в килийното училище в града. По-късно заминава да продължи обучението си в Кидония, Мала Азия. Там се запознава и с идеите на гръцкото освободително движение, към което се присъединява. През 1823 г. Иван Селимински се установява в Брашов, където работи като учител, а две години по-късно се завръща в родния си град и основава елино-българско училище. Запознал се по време на пътуванията си с организациите за националноосвободителни действия на гърци, италианци и унгарци, през 1825 г. в Сливен той основава и първата българска тайна революционна организация „Братство“. С нея формира въоръжени отряди от сливенци за участие в Руско-турската война от 1828-1829 г. След войната заминава за Влашко, където отново се занимава с просветителска дейност и е един от будителите на българските емигранти там. През 1840 г. се записва да учи медицина в Атина и по-късно специализира в Италия. След дипломирането до смъртта си работи като лекар и провежда здравни реформи в градовете, в които работи, но продължава и будителската си дейност. По време на Кримската война (1853-1856 г.) организира български доброволчески отряд. Иван Селимински е ангажиран е непрестанно с обществена и просветна дейност, вярвайки че образованието е ключът към националното пробуждане и освобождение. Участва активно и в борбата за самостоятелна църква. Умира на 21 август 1867 г. в Галац, оставяйки траен отпечатък върху развитието на българското общество и култура. Имуществото си завещава в полза на родното просветно дело.

 

✅ Името на българския възрожденец Иван Селимински е изписано край родния му град в картата „Български будители, XVIII-XIX век“. Цялата карта, както и карта „Българска просвета, XIX век“, в която е отбелязано елино-българското училище, основано от Иван Селимски в Сливен, ще откриете в ???? Атлас история на България.

 

Остави мнение/коментар

Код за сигурност
    Все още няма коментари