Дата: 02 Окт 2020
2 октомври е национален празник на африканската държава Гвинея. В страната отбелязват Ден на независимостта. Съвременните ѝ граници са очертани през колониалния ѝ период. Преди това територията на днешната държава през различни периоди е била в периферията на различни африкански кралства и империи и историята ѝ е белязана от техния възход и падение. В периода IX-XI век е част от кралство, васално на Ганайска империя, а от XIII век е част от Малийската империя. Към края на XV век първи по крайбрежието пристигат португалски търговци и пътешественици, но контрол над територията поемат французите. През 1891 г. Гвинея е обявена за френска колония, каквато остава до 2 октомври 1958 г., когато провъзгласява независимостта си след проведен референдум.
Република Гвинея е държава в Западна Африка, разположена на площ от 245 857 кв.км, и има излаз на Атлантическия океан. Релефът ѝ е преобладаващо хълмист и планински, а климатът е субекваториален. От нейната територия извират три големи западноафрикански реки - Нигер, Сенегал и Гамбия. Сред главните природни ресурси на страната са боксит, желязна руда, диаманти и злато. Населението на Гамбия е 13,9 млн. души и е сред бързо нарастващите. Официален език е френският, но се говорят и множество местни езици на различните етнически групи. Преобладаваща религия е ислямът. Столица и най-голям град е Конакри. Икономиката на Гвинея до голяма степен зависи от селското стопанство, в което е заето над 70 % от трудоспособното население, а също и от добивната промишленост, заради големите си рудни запаси. Страната беше често в новините от 2014–2016 г., заради голямото разпространение на болестта, причинена от вируса Ебола, тръгнала от Гвинея и причинила много смъртни случаи и тежки сътресения в региона.
Гвинея, като част от френските колониални владения в Африка, е отбелязана с годината на обявяване на независимостта си в картата „Деколонизация в Африка и Югозападна Азия“. Цялата карта ще откриете в Атлас история и цивилизации за 8.-9. клас.
Гвинея е показана и в съвременната политическа карта на Африка, която ще откриете в Атлас на света.
Континентът Африка е разгледан в поредица учебни карти в Атлас по география и икономика за 5., 6. и 7. клас.
Стенна карта на света „Деколонизация“.
Остави мнение/коментар